HABERLER

Vodafone 39. İstanbul Maratonu'nda zafer kadınlarda Chepngetich, erkeklerde ise Kiprotich'in oldu...

Vodafone 39. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Kenya asıllı Fransız atlet Abraham Kiprotich, kadınlarda ise Kenyalı sporcu Ruth Chepngetich kazandı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından organize edilen, dünyanın iki kıta arasında koşulan tek maratonu olma özelliğine sahip Vodafone 39. İstanbul Maratonu'nda bu yıl 100'den fazla ülkeden 25 bin profesyonel koşucu yarıştı, 9 bin görevli ve bin gönüllü çalıştı.

Dereceye giren sporculara toplam 755 bin dolar ödül verildi.

Bu yıl ilk kez koşucuların önünde giden bir araç (Mobil Tavşan Atlet) yer aldı. Bu aracın üzerinde yer alan süre göstergeleri, koşucuların hangi sürede nerede olacakları gibi hedef bilgileri vererek yönlendirme yaptı. Bu sistem için Alman Profesör Helmut Winter ile Amerikalı Profesör Sean Hartnett yarışa davet edildi. Maratonda çip kontrol ve zamanlama ölçümleri Spor İstanbul Timing Ekibi tarafından yapıldı.

İstanbul Maratonu bu yıl 4. kez Dünya Maratonlar Birliği'nin hak eden maratonlara verdiği Yeşil Maraton ‘Greenmarathon’ kategorisinde koşuldu. Sporcular 5 lira bağış yaparak ‘İstanbul Maratonu Hatıra Ormanı’na fidan bağışladı.

42 kilometrelik Maraton 09.00'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gişelerinin 300 metre gerisinden başladı ve Sultanahmet Meydanı'nda son buldu. 15 kilometrelik maraton ise, saat 09.15'de yine 15 Temmuz Şehitler gişelerinin 300 metre gerisinden başladı ve Yenikapı Miting Alanı'nda sona erdi. 10 kilometrelik koşu da saat 09.30'da maraton koşusunun 300 metre gerisinden başladı ve Eminönü'nde İstanbul Ticaret Üniversitesi önünde sona erdi.

IAFF tarafından (International Association of Athletics Federations - Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği)’ne taşınan ve dünyanın en çok ilgi gören maratonları arasında yer alan spor etkinliği, 2012 yılında IAFF tarafından ‘Altın Kategori’ ünvanına layık görüldü. Kıtalar arası koşulan tek yarış özelliğine sahip olan İstanbul Maratonu, yaklaşık 42 kilometrelik maraton, 15 kilometre koşusu, 10 kilometre koşusu, halk koşusu ve engelliler koşusu olmak üzere 5 ayrı kategoride yapıldı.